Üniversite Öğrencilerinin Ek iş Olarak Yapabilecekleri İş Fırsatları


Çevremizde, eğitim hayatını devam ettirirken aynı zamanda ek iş yaparak kendisine bütçe oluşturmaya çalışan öğrencileri görmüşsünüzdür. Nitekim, her üniversite öğrencisi eğitim hayatı boyunca ailesinden düzenli harçlık alma şansına sahip olamayabiliyor.

Bu öğrenciler eğitimine devam ederken bir yandan herhangi bir ek iş ile uğraşarak harçlıklarını kazanıyorlar. Bu aynı zamanda onların iş hayatı öncesi deneyimlerini artıyor ve onları hayata hazırlıyor.

 

Anket Doldurarak Nasıl 2000-3000 TL Kazanacağınızı Öğrenmek İstiyorsanız Tıklayınız…

ek iş
ek iş

Şimdi üniversite öğrencilerinin yapabilecekleri bazı iş imkanlarından bahsetmek istiyorum:

  1. Yarı zamanlı işlerde çalışmak

Eğitim hayatınızı sekteye uğratmayacak şekilde siz de boş zamanlarınızı part time çalışarak değerlendirebilirsiniz. Tabi kendinize iş seçerken gelecekte ilgili olacağınız alana göre tercih de bulunmanız daha isabetli olacaktır. Fakat siz yine de başka işlerle uğraşabilirsiniz. Mesela; restoranda çalışmak, mağaza satış temsilciliği yapmak, ürün tanıtımcılığı yapmak, anket doldurarak para kazanmak  gibi bir çok ek iş yapabilir ve para kazanabilirsiniz.

  1. Not ve kitap satmak

Eğer sizde düzenli ve titiz bir şekilde not tutan ve kitaplarına gözü gibi bakan çalışkan öğrencilerdenseniz bu para kazanma yöntemini değerlendirebilirsiniz. Sonuçta notlarını ve kitaplarını satarak harçlıklarını çıkaran bir sürü öğrenci var. Siz de bu yolla emeklerinizin karşılığını alabilir ve emeklerinizi nakde çevirebilirsiniz.

  1. İnternetten satış yaparak para kazanmak

En basit ve en çok kullanılan para kazanma yöntemlerinden biriside internetten para kazanma yöntemidir. Blog, youtube kanalı veya bir web sitesi açarak, anket doldurarak yada sosyal medya üzerinden satış ortaklığı yöntemi ile para kazanabilirsiniz. Hatta kullanmadığınız eşyalarınızı bu vasıtalar sayesinde satabilir ve kazanabilirsiniz. Nitekim bu yol ile günümüzde para kazanan binlerce insan vardır.

  1. Özel ders vermek

Eğer lise ve üniversite ortamında edindiğiniz bilgi birikiminize ve tecrübelerinize güveniyorsanız bunları başkalarına aktararak para kazanabilirsiniz. Yapmanız gereken şey doğru yerlere ilanlar vererek müşterilerinizi beklemek. Bu yolla iyi paralar kazanan bir sürü öğrenci var. Çünkü öğrenciler özel ders hocalarına göre daha az ücret talep ettikleri için daha çok tercih ediliyorlar.

  1. Fırsatları değerlendirmek 

Bu konuda başarıyı yakalamanız biraz üretken olmanıza bağlı. Etrafınızda karşılaştığınız fırsatları değerlendirerek para kazanabilirsiniz. Örneğin; bir arkadaşınızın ödevini yapmak, birilerine taşıma işlerinde yardımcı olmak veya temizlik yapmak, bebek bakmak, çim biçmek, boya badana yapmak, garaj düzenlemek gibi işler sizin için gelir elde edebileceğiniz bir ek iş olabilir.

 

Yorum yapın